Jak ustawić własne SMTP w WordPressie?

WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS, dzięki któremu z łatwością stworzymy stronę internetową, sklep on-line, czy bloga. Niewątpliwą zaletą WordPressa jest dostępność wielu szablonów, które ułatwią zbudowanie wymarzonej strony oraz szeroka gama tzw. wtyczek, umożliwiających nieskończoną wręcz personalizację naszych projektów.

Wiele popularnych wtyczek pozwala na wysyłkę wiadomości e-mail – np. podziękowanie za wypełnienie formularza, czy potwierdzenie zapisu do newslettera. Problem jednak rodzi się wtedy, gdy chcemy podmienić tradycyjny serwer SMTP hosta, na inną zewnętrzną usługę – np. EmailLabsTM.

Jeśli chcemy podmienić SMTP w naszym WordPressie, możemy skorzystać z gotowych wtyczek, które w szybki sposób pozwolą nam tego dokonać, lub wykorzystać nasze zdolności programistyczne. Poniżej przedstawimy oba rozwiązania.

Podmiana SMTP w WordPressie za pomocą wtyczek

Jedną z najpopularniejszych wtyczek, która umożliwia zmianę serwera SMTP jest Easy WordPress SMTP. Dzięki tej wtyczce możemy podmienić nie tylko serwer SMTP, ale też pole „From”. Po zainstalowaniu i włączeniu wtyczki, wchodzimy w ustawienia i wypełniamy poniższy formularz.

Aby poprawnie skonfigurować wtyczkę, zapoznaj się z naszą dokomunetacją lub postępuj zgodnie z zamieszczoną poniżej instrukcją.

  • From Email Adress – podajemy adres, z którego powinna zostać wysłana wiadomość.
  • From Name – podajemy to, co chcielibyśmy aby zobaczył nasz odbiorca, np. nazwę naszej firmy.
  • SMTP Host – podajemy nazwę serwera – „smtp.emaillabs.net.pl”.
  • Type of Encription – podajemy sposób szyfrowania połączenia. Możemy zaznaczyć „none” lub „tls”.
  • SMTP Port – podajemy numer portu SMTP – 25 jeśli powyżej wybraliśmy „none” lub 587 jeżeli wybraliśmy szyfrowanie „tls”
  • SMTP Authentication – wybieramy „yes”
  • SMTP username – podajemy nazwę konta SMTP EmailLabsTM, którą otrzymaliśmy po rejestracji w usłudze.
  • SMTP Password – podajemy hasło, które wybraliśmy podczas rejestracji w usłudze EmailLabsTM.
Ustawienia SMTP
Podmiana SMTP w WordPressie za pomocą kodu

Dla tych, którzy od instalowania pluginów preferują kilka linijek kodu, poniżej przedstawiamy gotowy do wykorzystania snippet.

Podaną próbkę kodu należy dostosować do własnych ustawień e-mail. Nazwę konta SMTP i hasło wysłaliśmy tuż po Twojej rejestracji w usłudze.

Następnie, tak przygotowany kod wklejamy do pliku functions.php w naszym szablonie i gotowe!

Sprawdź, jak serwer SMTP EmailLabs spełni Twoje oczekiwania ⇒ Załóż darmowe konto.